Galeria Apteka Sztuki

Baner na wystawę Perspektywy Agnieszki Leszczyńskiej i Doroty Zych-Charaziak
Aktualna wystawa: Perspektywy
dr Doroty Zych-Charaziak i dr Agnieszki Leszczyńskiej
Ile warte są dla Ciebie wartości? Utwórz zlecenie stałe dla Galerii Apteka Sztuki

Aktualności

W Galerii "Apteka Sztuki"

Sztuka

Wystawy w Galerii "Apteka Sztuki"

Wywiady

Rozmowy o sztuce

ZAZ

Stowarzyszenie Otwarte Drzwi

Lab

Laboratorium graficzne

Eventy

Współorganizacja wydarzeń

Kultura

Wydarzenia kulturalne

Media

Piszą o nas

Wystawa: Żegnaj rzeko | Justyna Strąk | Maj 2022 – Czerwiec 2022

O wystawie

Wystawa: Żegnaj rzeko – Justyna Strąk

Temat rzeki jest mi bliski od wielu lat. Już podczas studiów na wrocławskiej ASP, położonej nad brzegiem Odry, wielokrotnie sięgałam po ten motyw. Obraz wody jest dla mnie nieustannie fascynujący i inspirujący, a także daje niewyczerpane możliwości interpretacji. Rzeka to świetna metafora naszego życia – wszystko się zmienia i jest w ciągłym ruchu.

Prace prezentowane na wystawie pochodzą z lat 2019–2022. Pierwsze obrazy z tego cyklu namalowałam po powrocie ze spływu kajakowego Czarną Hańczą w drugiej połowie 2019 roku, a w kolejnym roku, naznaczonym pandemią, kontynuowałam pracę nad tematem rzeki. Woda oczyszcza i uspokaja, dlatego w czasie pandemii malowanie rzecznych obrazów było dla mnie pewnym rodzajem terapii. Proces twórczy można porównać do medytacji. Wielogodzinna praca przy nakładaniu kolejnych warstw farby na płótno pozwala uwolnić myśli od problemów innych, niż te związane z formą plastyczną i zestawianiem kolorów. Obraz staje się dziennikiem, w którym zapisuję wielowarstwowo doświadczenia i emocje. Każdy jest inną opowieś­cią, raz budowaną poprzez subtelne niuanse kolorystyczne, a kiedy indziej za pomocą mocnych kontrastów barw. Kolory bardzo silnie wpływają na samopoczucie, a kontakt z naturą jest niezwykle ważny dla dobrostanu fizyczności i duchowości. Praca nad „moimi rzekami” koiła moje nerwy, a także dawała siłę i nadzieję.

Obserwując otaczający nas świat – pandemię, wojnę, kryzys ekonomiczny i społeczny, katastrofę klimatyczną – zastanawiam się nad sensem ludzkich działań. Bardzo łatwo zatracić sens w chaosie codzienności, dlatego jestem głęboko przekonana, że jedynie obcowanie z pięknem przyrody i sztuki może uratować nas od samozagłady.

W moim malarstwie dążę do syntetycznej i abstrakcyjnej formy. Stosuję klasyczną technikę olejną na płótnie. Malarstwo jest dla mnie nieustannym procesem poszukiwań. Obrazy z cyklu „Moja rzeka” są próbą uchwycenia pewnej płynności, przemijania czasu i wszystkiego dookoła. Woda, która jest głównym tematem tych prac jest symbolem zmienności oraz przeobrażania. Lubię złożoność znaczenia tego żywiołu. Z jednej strony woda to życie, energia i oczyszczenie, a z drugiej – zagrożenie, nieprzewidywalność, tajemnicza i destrukcyjna siła. Woda jest także symbolem podświadomości, a jej stan może doskonale obrazować emocje.

Tytuł „Żegnaj rzeko” można odczytywać dwojako. Z jednej strony nawiązuje do problemu z zasobami wodnymi w Polsce. Jest pretekstem do zastanowienia się nad kondycją rzek oraz polityką zarządzania zasobami naturalnymi. Nadmierna ingerencja człowieka w przyrodę oraz regulacja rzek zagraża suszami lub powodziami. Dlatego chciałabym zwrócić uwagę na problem znikania kolejnych potoków, strumieni i rzek z naszego otoczenia oraz na potrzebę niezwłocznych działań, aby uchronić nasz kraj przed katastrofą hydrologiczną. Z drugiej strony tytuł ma dla mnie bardziej osobiste znaczenie, ponieważ wystawa jest podsumowaniem ostatnich trzech lat mojego życia oraz zamknięciem pewnego etapu. Jest moim osobistym pożegnaniem i domknięciem pewnej historii.

Patronat medialny: ArtInfo
Logo Presto

O artystce

Justyna Strąk – urodzona 11 lutego 1987 roku w Dąbrowie Górniczej. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się malarstwem, a także tworzeniem instalacji, aranżacją przestrzeni oraz projektowaniem scenografii. Mieszka i pracuje w Warszawie. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych, biennale sztuki oraz w plenerach malarskich. Prace artystki znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach.

W 2011 roku obroniła dyplom z malarstwa, który składał się z cyklu abstrakcyjnych pejzaży inspirowanych rzekami i jeziorami, a następnie przez dekadę zgłębiała w swojej twórczości temat wodnych przestrzeni. Justyna Strąk buduje narrację poprzez kolor. W swoich obrazach przetwarza fragmenty otaczającego pejzażu, buduje je z rytmicznych linii i plam barw, nawiązując do zmiennej struktury powierzchni wody. Fotografie i wspomnienia fragmentów przyrody są dla artystki punktem wyjścia przy tworzeniu abstrakcyjnych kompozycji, które dają możliwość szerokiej interpretacji. Twórczość Justyny Strąk jest refleksją nad czasem i przemijaniem, osobistym zapisem przeżyć i emocji. Jej celem jest zwrócenie uwagi na piękno przyrody i estetyczną przyjemność.


Zdjęcia prac


Zdjęcia ekspozycji


Zdjęcia z wernisażu

Skip to content