ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ STOWARZYSZENIA OTWARTE DRZWI
Dla osób z niepełnosprawnościami aktywizacja zawodowa jest często pierwszym krokiem do samodzielnego, satysfakcjonującego życia. Praca pozwala poczuć się pewniej w świecie niebędącym wolnym od uprzedzeń, nadaje poczucie sensu, jest formą terapii i rehabilitacji społeczno-zawodowej.
Galeria Apteka Sztuki to jedyny w Warszawie Zakład Aktywności Zawodowej.
Co to oznacza w praktyce?
Jesteśmy miejscem zatrudniającym 24 osoby z niepełnosprawnościami. Przy wsparciu doradcy zawodowego mają one szanse ukierunkowania, nabycia i rozwinięcia umiejętności, pozwalających na zatrudnienie na otwartym rynku pracy, a przede wszystkim przełamania negatywnych stereotypów. Każdego dnia udowadniamy, że osoba z niepełnosprawnością może być wartościowym, zaangażowanym pracownikiem.
Galeria Apteka Sztuki została stworzona przez Stowarzyszenie Otwarte Drzwi.
Misją Stowarzyszenia jest udzielanie wsparcia tak, aby osoby z niepełnosprawnościami, bezdomne, bezrobotne oraz pokrzywdzone dzieci i młodzież, stawały się w jak najwyższym stopniu samodzielne i niezależne życiowo.
NASZE OSIĄGNIĘCIA
Stowarzyszenie Otwarte Drzwi pomogło do tej pory ponad 95 tys. osób.
95 tys. osób
Zatrudniamy 24 osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub umiarkowanym
Koordynator ds. technicznych
pawel.zwierz@aptekasztuki.eu
ZESPÓŁ
W skład całego zespołu wchodzą pracownicy z niepełnosprawnościami oraz członkowie personelu, czuwający nad przebiegiem pracy.
WOLONTARIUSZE I STAŻYŚCI
Jesteśmy otwarci na współpracę z wolontariuszami i stażystami. Dziękujemy za współpracę wszystkim osobom, które poświęciły swój czas w 2022r. Jesteście wspaniali! To dla nas zaszczyt, mieć Was w zespole.
Tosia
REHABILITACJA ZAWODOWA I SPOŁECZNA W ZAZ GALERIA "APTEKA SZTUKI"
Realizując cele rehabilitacji zawodowej w ZAZ Galeria Apteka Sztuki stwarzamy środowisko dla pracowników z niepełnosprawnościami, w którym zmierzają oni do osiągnięcia jak najwyższego poziomu autonomii.
Działamy zgodnie z ustawą tak, aby skoordynowane aktywności wewnątrz naszej jednostki dawały jak najbardziej korzystne efekty dla harmonicznego rozwoju pracowników. Cytując ustawę: „Rehabilitacja zawodowa ma na celu ułatwienie osobie niepełnosprawnej uzyskania i utrzymania odpowiedniego zatrudnienia i awansu zawodowego przez umożliwienie jej korzystania z poradnictwa zawodowego, szkolenia zawodowego i pośrednictwa pracy”.
Zgodnie z powyższym nasze działania mają na celu aktywność zawodową, zorganizowaną w taki sposób, aby pracownik mógł odkryć i wykorzystać swój potencjał oraz miał możliwość doskonalenia już posiadanych umiejętności. Codzienny udział w realizacji zadań, zapoznanie się z mechanizmami działania otwartego rynku pracy oraz udział w szkoleniach zawodowych pozwalają na zwiększenie poziomu wiedzy, samoświadomości, samodzielności i niezależności w przyszłym miejscu pracy.
Wszystkie umiejętności pracowników zdobyte w trakcie współpracy z ZAZ mogą stać się szansą na podjęcie zatrudnienia na otwartym rynku pracy oraz kreowania wizerunku osób z niepełnosprawnością jako atrakcyjnych z punktu widzenia potencjalnych pracodawców.
Pracownicy ZAZ poza kompetencjami zawodowymi mogą rozwijać i kształtować kompetencje osobiste. Dzięki działaniom społeczno-edukacyjnym poznają tajniki pracy w grupie, prawidłowej komunikacji, wrażliwości i odpowiedzialności społecznej. Spotkania grupowe i indywidualne, zwiększają świadomość i pozwalają na realne określenie własnych predyspozycji zawodowych, jak i szans zatrudnienia na otwartym rynku pracy.