Galeria Apteka Sztuki

ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ STOWARZYSZENIA OTWARTE DRZWI

Dla osób z niepełnosprawnościami aktywizacja zawodowa jest często pierwszym krokiem do samodzielnego, satysfakcjonującego życia. Praca pozwala poczuć się pewniej w świecie niebędącym wolnym od uprzedzeń, nadaje poczucie sensu, jest formą terapii i rehabilitacji społeczno-zawodowej.
 
Galeria Apteka Sztuki to jedyny w Warszawie Zakład Aktywności Zawodowej.
 
Co to oznacza w praktyce?
 
Jesteśmy miejscem zatrudniającym 24 osoby z niepełnosprawnościami. Przy wsparciu doradcy zawodowego mają one szanse ukierunkowania, nabycia i rozwinięcia umiejętności, pozwalających na zatrudnienie na otwartym rynku pracy, a przede wszystkim przełamania negatywnych stereotypów. Każdego dnia udowadniamy, że osoba z niepełnosprawnością może być wartościowym, zaangażowanym pracownikiem.

Galeria Apteka Sztuki została stworzona przez Stowarzyszenie Otwarte Drzwi.

Misją Stowarzyszenia jest udzielanie wsparcia tak, aby osoby z niepełnosprawnościami, bezdomne, bezrobotne oraz pokrzywdzone dzieci i młodzież, stawały się w jak najwyższym stopniu samodzielne i niezależne życiowo.

Loga Galerii Apteka Sztuki i Stowarzyszenia Otwarte Drzwi

NASZE OSIĄGNIĘCIA

Stowarzyszenie Otwarte Drzwi pomogło do tej pory ponad 95 tys. osób.
95 tys. osób
Zatrudniamy 24 osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub umiarkowanym
24 osoby z niepełnosprawnością
Działamy nieprzerwanie od 2007 roku
2007 rok
W swoją pracę angażujemy się na 100%
100%

SKONTAKTUJ SIĘ

Zdjęcie portretowe Zuzanny

Zuzanna Oleksa-Janiak

Kierownik ZAZ
zuzanna.oleksa-janiak@aptekasztuki.eu

Zdjęcie portretowe Magdaleny

Magdalena Krowicka

Kurator sztuki
magdalena.krowicka@aptekasztuki.eu

Zdjęcie portretowe Izabeli

Izabela Duda

Doradca zawodowy
izabela.duda@aptekasztuki.eu

ZESPÓŁ

W skład całego zespołu wchodzą pracownicy z niepełnosprawnościami oraz członkowie personelu, czuwający nad przebiegiem pracy.

Zuzanna o sobie: Bycie kierownikiem w tak różnorodnym zespole to inspirujące, pełne wyzwań i niespodzianek zajęcie. Pracownicy ZAZ sprawiają, że chcę nie tylko doskonalić swoje kompetencje zawodowe, ale też społeczne. Każdego dnia chcę stawać się lepszym, bardziej empatycznym człowiekiem.
Piotrek o sobie: Pracuję tutaj już wiele lat. Lubię swoją pracę i kolegów. Jest ciekawie, bo często zmienia się zespół i przychodzą nowe osoby, które można poznać. Poza pracą interesuję się piłką nożną i muzyką.
Oliwia o sobie: Po skończeniu szkoły bardzo chciałam trafić do Galerii na praktyki zawodowe, ponieważ słyszałam wiele dobrego o tym miejscu. Najważniejsze jest dla mnie to, że Galeria jest przystosowana architektonicznie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a przede wszystkim – jest otwarta na różnorodność.
Karolina o sobie: W Galerii pracuję ponad rok. Zajmuję się sprawami kadrowymi i administracją. Kocham to, że za każdym dokumentem kryje się ciekawy człowiek. W wolnym czasie realizuję się kreatywnie. Układam puzzle i mozaiki.
Małgosia o sobie: W Galerii pracuję od niedawna, cenię to miejsce za wyjątkową atmosferę, interesuję się teatrem i filmem.
Izabella o sobie: W Galerii pracuję od lipca 2021 r. Zajmuję się pracami związanymi z sekretariatem. Praca w Galerii otworzyła mi oczy na wiele spraw w moim życiu. Dzięki tej pracy uśmiech częściej gości na mojej twarzy. Prywatnie uwielbiam gotować oraz tworzyć nowości kulinarne.
Joanna o sobie: Pracuję w Galerii od 4 lat. Jest tu miła i dobra atmosfera, dobrze dogaduję się z pracownikami. Lubię swoją pracę. W wolnym czasie lubię rysować i malować i grać na komputerze.
Iwona o sobie: W Galerii Apteka Sztuki pracuję już 5 lat. Przyzwyczaiłam się do pracy, lubię ją oraz ludzi, z którymi pracuję. Lubię pomagać koleżankom i kolegom. Mam 2 psy – Pikusia i Maksa.
Henryk o sobie: Pracuję w Galerii od ponad 3 lat. Od początku lubiłem nowe wyzwania, tym bardziej, że pracują tu osoby z niepełnosprawnością. Moje hobby to majsterkowanie, dzięki temu odnajduję się przy realizacji wystaw w Galerii. Zachęcam wszystkich do odwiedzania naszej Galerii i uczestnictwa w wydarzeniach, ponieważ to miejsce ma swoją duszę.
Ewelina o sobie: Jak pierwszy raz przyszłam do pracy, to Pani Koordynator dała mi wskazówki jak sprzątać biuro. Jak wysprzątałam biuro bardzo dobrze i dokładnie, to Pani Koordynator mnie pochwaliła. Dostałam nowy grafik i zaczęłam już normalnie pracę. Poza pracą lubię sprzątać i gotować.
Magda o sobie: Sztuką w życiu i zarazem moją pasją jest tworzenie przestrzeni 
i relacji przyjaznych dla rozkwitu talentów. Apteka Sztuki wzmacnia siły twórcze, otwiera na artystyczne doznania i daje mocny punkt oparcia. Do pracy miejsce idealne.
Jakub o sobie: Jestem pracownikiem w tej zacnej ekipie! Podłączam mikrofony 
i miksery, uczę się grafiki, bawię się fanpage’em, pomagam przy transmisjach na żywo, pomagam rozklejać plakaty, jeżdżę w różne miejsca samochodem i jestem wszędzie! Apteka Sztuki jest czymś niezwykłym i fenomenalnym 
i bardzo się cieszę, że mogę być 
z Wami!
Halina o sobie: W ZAZ pracuję od 11 lat. Praca ta jest dla mnie zawsze wyzwaniem, bo każdy człowiek jest inny 
i zawsze wymaga traktowania ze zrozumieniem, w danej chwili 
i sytuacji.
Bogusław o sobie: Odkąd mam szczęście pracować dla Galerii Apteka Sztuki odkryłem na nowo radość z wykonywanej pracy zawodowej. Wspaniale jest pracować z ludźmi posiadającymi tonę optymizmu pomimo swoich drobnych ułomności. Praca tutaj to swego rodzaju przygoda. Znacie taką drugą firmę? Bo ja nie.
Bartosz o sobie: Lubię pracować w tym miejscu, ponieważ panuje tu miła atmosfera, którą tworzą ludzie. Praca pozwala mi czuć się potrzebnym. Dzięki temu, że pracuję mam jakieś zajęcie. Praca nadaje mojemu życiu systematyczności. Poza zawodowo interesuję się piłką nożną, lubię też czytać książki o tematyce historycznej.
Piotr o sobie: Dzięki pracy w Galerii stale rozwijam swoje kompetencje zawodowe i umiejętności. Praca tutaj daje mi zdrowie i porządek w życiu. Bardzo cenię sobie współpracę z kolegami i koleżankami. W czasie wolnym spaceruję i czytam książki.
Patryk o sobie: Jestem bardzo szczęśliwy z tego, że dołączyłem do tego wspaniałego zespołu, który wyróżnia się kreatywnością, różnorodnością. Myślę, że przy tym zespole Avengers by się chowali. Moje zainteresowania: szermierka, piłka nożna, filmy, książki, muzyka, grafika komputerowa.
Jakub o sobie: Zajmuję się obsługą sali i kawiarni. Cenię sobie kameralną atmosferę i życzliwość współpracowników. Prywatnie jestem leworęcznym pisarzem i rysownikiem spod zodiakalnych Ryb.
Kasia o sobie: Lubię czytać książki, 
w szczególności biograficzne, obyczajowe, wspomnieniowe, reportaże i wywiady. W Galerii Apteka Sztuki pracuję od września 2019 roku. Zajmuję się pracą biurową, piszę także artykuły 
i informacje do mediów.
Gwidon o sobie: Uwielbiam słuchać muzyki, czasem czytam książki, w wolnym czasie gram. Kiedyś coś tam dłubałem ołówkiem. To, czego najbardziej potrzebuję do szczęścia, to kontakt z pozytywnymi i dobrymi ludźmi... W Galerii Apteka Sztuki mam to, czego najbardziej potrzebuje. Ludzie tutaj są wspaniali!
Marta o sobie: Do galerii trafiłam przypadkowo 
i tak pracuje już tutaj ponad 2 lata.
Bardzo sobie cenię pracę w tym miejscu, ponieważ mam możliwość poznania ciekawych osób, a kontakt z tak różnorodną sztuką inspiruje mnie i uświadamia mi, że choć jesteśmy różni łączy nas pasja i poczucie piękna.
Poza pracą relaksuję się słuchając muzyki i chodząc na spacery.
Kasia o sobie: Do moich obowiązków należy obsługa gości kawiarni i pomoc niepełnosprawnym ruchowo pracownikom, czyli parzenie im kawy. Gościom udzielam podstawowych informacji np. dotyczących naszych wystaw. Jestem też odpowiedzialna za obsługę wydarzeń i eventów. Utrzymuję również czystość w moim miejscu pracy.
Iza o sobie: W Galerii zajmuję się organizacją różnych eventów, konferencji, szkoleń, gali, imprez firmowych 
i integracyjnych oraz  warsztatów. Razem z innymi pracownikami tworzymy niepowtarzalną atmosferę, zapewniając komfort 
i spokój organizatorom, a gościom niezapomniane wrażenia. Daję 
z siebie wszystko, aby klient był zadowolony i do nas powracał.
Dawid o sobie: Niedługo napiszę kilka słów o sobie i mojej pracy.
Maciej o sobie: Pracuję tu już od ponad pół roku w grupie porządkowej. Pracuję nie tylko fizycznie, lecz także artystycznie oraz piszę teksty dziennikarskie. ZAZ to miejsce na ujawnianie różnorodnych zdolności i umiejętności. Prywatnie uwielbiam psy i spacery z nimi. Dużo rysuję.
Agnieszka o sobie: Niedługo napiszę kilka słów o sobie i mojej pracy.
Kasia o sobie: Do moich obowiązków należy obsługa gości kawiarni i pomoc niepełnosprawnym ruchowo pracownikom, czyli parzenie im kawy. Gościom udzielam podstawowych informacji np. dotyczących naszych wystaw. Jestem też odpowiedzialna za obsługę wydarzeń i eventów. Utrzymuję również czystość w moim miejscu pracy.
Agata o sobie: Niedługo napiszę kilka słów o sobie i mojej pracy.
Paweł o sobie: Lubię różnorodność, wyzwania, ruch, nie lubię siedzieć za biurkiem. Galeria „Apteka Sztuki” to dla mnie idealne miejsce pracy. Tu ciągle coś ciekawego się dzieję. W wolnym czasie chętnie wędkuję i spędzam czas na świeżym powietrzu.
Michał o sobie: Niedługo napiszę kilka słów o sobie i mojej pracy...
Karolina o sobie: Jestem Karolina i cieszę się, że nasze wspólne drogi się spotkały. Zawodowo i hobbystycznie interesuję się muzykoterapią oraz żeglarstwem.
O zasadach rekrutacji: Jeśli struktury działania Galerii i przyświecająca nam misja są Ci bliskie – aplikuj. Prowadzimy rekrutację ciągłą osób z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym, bądź umiarkowanym. Osoby zainteresowane zatrudnieniem mogą wysyłać CV na adres: zuzanna.oleksa-janiak@aptekasztuki.eu.

WOLONTARIUSZE I STAŻYŚCI

Jesteśmy otwarci na współpracę z wolontariuszami i stażystami. Dziękujemy za współpracę wszystkim osobom, które poświęciły  swój czas w 2021r.  Jesteście wspaniali! To dla nas zaszczyt, mieć Was w zespole.

Jasiek
Tosia
Tomek

REHABILITACJA ZAWODOWA I SPOŁECZNA W ZAZ GALERIA "APTEKA SZTUKI"

Realizując cele rehabilitacji zawodowej w ZAZ Galeria Apteka Sztuki stwarzamy środowisko dla pracowników z niepełnosprawnościami, w którym zmierzają oni do osiągnięcia jak najwyższego poziomu autonomii.

Działamy zgodnie z ustawą tak, aby skoordynowane aktywności wewnątrz naszej jednostki dawały jak najbardziej korzystne efekty dla harmonicznego rozwoju pracowników. Cytując ustawę: „Rehabilitacja zawodowa ma na celu ułatwienie osobie niepełnosprawnej uzyskania i utrzymania odpowiedniego zatrudnienia i awansu zawodowego przez umożliwienie jej korzystania z poradnictwa zawodowego, szkolenia zawodowego i pośrednictwa pracy”.

Zgodnie z powyższym nasze działania mają na celu aktywność zawodową, zorganizowaną w taki sposób, aby pracownik mógł odkryć i wykorzystać swój potencjał oraz miał możliwość doskonalenia już posiadanych umiejętności. Codzienny udział w realizacji zadań, zapoznanie się z mechanizmami działania otwartego rynku pracy oraz udział w szkoleniach zawodowych pozwalają na zwiększenie poziomu wiedzy, samoświadomości, samodzielności i niezależności w przyszłym miejscu pracy.

Wszystkie umiejętności pracowników zdobyte w trakcie współpracy z ZAZ mogą stać się szansą na podjęcie zatrudnienia na otwartym rynku pracy oraz kreowania wizerunku osób z niepełnosprawnością jako atrakcyjnych z punktu widzenia potencjalnych pracodawców.

Pracownicy ZAZ poza kompetencjami zawodowymi mogą rozwijać i kształtować kompetencje osobiste. Dzięki działaniom społeczno-edukacyjnym poznają tajniki pracy w grupie, prawidłowej komunikacji, wrażliwości i odpowiedzialności społecznej. Spotkania grupowe i indywidualne, zwiększają świadomość i pozwalają na realne określenie własnych predyspozycji zawodowych, jak i szans zatrudnienia na otwartym rynku pracy.