Galeria Apteka Sztuki

AKTUALNIE W GALERII

Justyna Strąk: Żegnaj rzeko

Wystawa: Żegnaj rzeko – Justyna Strąk

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wernisaż wystawy Justyny Strąk, pt.: „Żegnaj rzeko”, dnia 12 maja 2022 r. o godz. 18.30.

Wystawa potrwa od 12 maja do 14 czerwca 2022.

Jacek Gowik: Powiększenia

Wystawa: Powiększenia – Jacek Gowik

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wystawę Jacka Gowika, pt.: „Powiększenia”.

Wizyty przebiegają z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Wystawa potrwa od 31 marca do 29 kwietnia 2022.

Paula Jaszczyk: Dialogi | Korelacje | Napięcia

Wystawa: Paula Jaszczyk – Dialogi, Korelacje, Napięcia

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wernisaż wystawy Pauli Jaszczyk, pt.: „Dialogi, Korelacje, Napięcia”, 3 marca 2022 o godz. 18.30.

Wizyty przebiegają z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Wystawa potrwa od 3 do 23 marca 2022.

 


O artystce

Paula Jaszczyk urodziła się i mieszka w Warszawie. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obroniła z wyróżnieniem rektorskim. Laureatka Nagrody Dyplom 2005, ufundowanej przez Wojewodę Mazowieckiego z inicjatywy Prof. Józefa Szajny i Galerii Studio. Doktorat obroniła w 2010 roku na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, habilitację w 2020 roku na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006 rok), Mazowieckiego Stypendium Doktoranckiego (2009 rok) oraz programu Młoda Polska (2012 rok). Profesor na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie. Zajmuje się malarstwem figuratywnym, tworzeniem form przestrzennych i koncertów multimedialnych.

Artystka o projekcie „Dialogi | Korelacje | Napięcia”

Kiedy się człowiek rozsypie, pogubi, kiedy przestaje „słyszeć” i „widzieć”, a jego wyobraźnia staje się pusta – co zrobić, gdzie szukać…? Jak uspokoić tę próżnię, która nagle dewastuje wyobraźnię, odbiera ciekawość…? Długo szukałam i odpowiedź znalazłam w „początku”. Gdzie on był…? – W Pracowni Struktur Wizualnych na Wydziale Malarstwa ASP. Jaki był…? – Nieskażony, skupiony na kreatywności, swobodny. I tak po wielu latach powróciłam do zagadnienia reliefu. Dzięki skupieniu się na układzie czystych białych kompozycji udało mi się wejść w rezonans z własną inwencją twórczą. Parę miesięcy później przyszło nowe. Powstały prace abstrakcyjne skupione na energii, materii, konfrontacji, gdzie biel spotyka się z kolorem, powierzchnia gładka z chropowatą. I tak powstały obiekty malarskie prezentowane w ramach wystawy „Dialogi | Korelacje | Napięcia” stanowiące postać plastycznej rozmowy, swoistego dialogu formy, korelacji, kolorów i napięcia pomiędzy obiektami.

Ale czy da się zmieszać stare z nowym…? Czy po tej pustce jeszcze to stare istnieje…? Na wystawie znajdują się trzy prace, które stworzone są z powiązania nowych prac ze starymi, na których widać ludzką postać – symbolicznie nawiązującą do mojej twórczej przeszłości. Czy to oznacza że „człowiek” w moim malarstwie już nie powróci…? Już wiem, że nic nie wiem i niech ta otwartość trwa, niech nie blokuje. Czy pokonałam wszystkie ubytki jakie pustka przyniosła…? Nie, ona trwa. Czy ta wystawa jest obrazem nowej mnie…? Nie – jest drogą, którą nadal idę.

W tych najnowszych pracach zależało mi na przekroczeniu bezpośrednich skojarzeń. Na stworzeniu nastroju, który rezonuje pomiędzy płaszczyznami. Poprzez zwielokrotnienie, rytmy, kontrasty, wypukłości i wklęsłości zaprosić widza do zobaczenia nieoczywistych powiązań. Do odkrywania kolejnych poziomów odczuwania. Do poddania się emocjonalnemu oddziaływaniu obrazu. Patrzmy, słuchajmy, odczuwajmy…

Jan Szul: Krajobraz jest we mnie

Jan Szul plakat


Jan Szul 
– artysta, dziennikarz, kolekcjoner dzieł sztuki, autor kilkunastu indywidualnych wystaw malarstwa. Twórczy potencjał realizował w branży mediów po ukończeniu Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Rozpoczął pracę w radiowej Jedynce, gdzie prowadził audycję Cztery Pory Roku. Z Polskiego Radia dołączył do pierwszego zespołu założycielskiego „Teleekspressu”. Karierę w dziennikarstwie informacyjnym kontynuował w „Wiadomościach” TVP 1 – przechodząc tam wszystkiej jej etapy – od reportera do dyrektora tej redakcji. Współtworzył pierwszy kanał informacyjny w TVP, a od 2011 roku pełnił rolę dyrektora TVP INFO. Od 2016 roku nie jest związany zawodowo z obszarem mediów.

Urodził się 1 Maja 1959 r. w Sieniawie na Podkarpaciu i właśnie to środowisko ukształtowało wrażliwość i miłość Artysty do przyrody, naturalnego krajobrazu i nieskrępowanej przestrzeni. W twórczości Jana Szula zachwycają pofałdowane płaszczyzny pól, jarów i pagórków Podkarpacia, Lubelszczyzny i Kielecczyzny.