Aktualności

Start

Strona główna Galerii "Apteka Sztuki"

Aktualności

W Galerii "Apteka Sztuki"

Sztuka

Rozmowy o sztuce i wystawy

ZAZ

Stowarzyszenie Otwarte Drzwi

Lab

Laboratorium graficzne

Eventy

Współorganizacja wydarzeń

Poezja

Wieczorki poetyckie

Loga Galerii Apteka Sztuki i Stowarzyszenia Otwarte Drzwi

Wystawa: Przestrzenie tracone | Rafał Bakalarczyk

Praca Rafała Bakalarczyka Zerwany Most

Serdecznie zapraszamy na wernisaż i wystawę Rafała Bakalarczyka “Przestrzenie tracone”.

Rafał Bakalarczyk (ur. 1986 r.)

Z pierwszego wykształcenia doktor nauk społecznych w zakresie polityki publicznej. Badacz, a także działacz społeczny w obszarze wykluczenia społecznego, wsparcia osób z niepełnosprawnościami i osób starszych oraz opieki długoterminowej. Publicysta i współpracownik wielu organizacji społecznych i instytucji publicznych, między innymi komisji ekspertów ds. osób starszych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Autor i współautor artykułów i publikacji książkowych w obszarze polityki społecznej. Już niebawem (miejmy nadzieję) absolwent malarstwa na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Praca dyplomowa została przygotowana w pracowni malarstwa pod kierunkiem prof. Mariana Waldemara Kuczmy, a także w multimedialnej pracowni projektowej pod kierunkiem prof. Pawła Jarodzkiego. W czasie studiów odbywał też wymianę studencką w pracowni malarstwa u prof. Stanisława Baja na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Przestrzenie tracone

Cykl prac wyrasta z pejzażu. Obraz natury i środowisko człowieka przetworzone zostają w malarskiej materii na szereg równoległych warstw znaczeniowych, wzajemnie przenikających się lub na siebie nakładających. Materia obrazów, w relacji z ich tytułami jedynie sygnalizuje tropy interpretacyjne. Skojarzenia swobodnie rozpływają się w stwarzanych krajobrazach: naturalnych, naznaczonych zniszczeniem lub wyjałowieniem, ale też w krajobrazie społecznym, gdzie świadectwa zniszczenia sugerują konsekwencje tego, co się wydarzyło i zburzyło wcześniejszy porządek. Możliwe interpretacje odnoszą się zarówno do rzeczywistości organicznej, związanej z porządkiem natury, jak i prowadzą widza w stronę wewnętrznej, intymnej przestrzeni przeżyć poza konkretnym miejscem i czasem, w sugestywny obszar kruchych relacji międzyludzkich i pourywanych więzi. Treść koresponduje z techniką warsztatową, w której akt rozlewania rozcieńczonej farby po płaszczyźnie płótna i ulotność krystalizujących się na nim form tworzą klimat prac. Na rozmytych, nierozgraniczonych przestrzeniach większości obrazów nie jest widoczna sylwetka człowieka, a zaledwie ślady jego obecności i co nie mniej wymowne, ślady jego nieobecności. Zagadnienie więzi i ich ulotności przejawia się też w części prac abstrakcyjnych o pogodniejszej tonacji kolorystycznej. Poszukiwania przestrzeni dla doznań prywatnych i zjawisk społecznych przebiegają w sposób nienarzucający dla odbiorcy. To, co pozornie hermetyczne i efemeryczne, nabiera w tym procesie innego wymiaru i zyskuje swoistą trwałość. Może więc należałoby powiedzieć: Przestrzenie tracone — przestrzenie zyskane?

Czas trwania wystawy 8 lipca – 2 sierpnia 2021
Wernisaż: 8 lipca 2021, czwartek, godz. 18.00
Kurator: Magdalena Krowicka

Wizyty przebiegają z zachowaniem zasad bezpieczeństwa w okresie pandemii.

Wernisaż: Relacja zdarzeń | Arkadiusz Glegoła

Zdjęcie pracy Arkadiusza Glegoły
Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy Arkadiusza Glegoły „Relacja zdarzeń”. Arkadiusz Glegoła rocznik ‘94, ukończył Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z wyróżnieniem. Uczestnik wystaw m.in: II International Festival of Art Schools 2019 Turin – Albertina Academy of Fine Arts, Ekspozycja w galerii Direct Art Action, Birmingham, UK. Autor prac eksponowanych na wystawie Coming Out Najciekawsze Dyplomy ASP. Prezentowana w Galerii Apteka Sztuki wystawa, łączy wybrane prace malarskie artysty z seriami grafik swobodnie powiązanych z fotografią, a w tym fotografią analogową. Tworzywem dla artysty są również słowa, relacje tekstu z obrazem, pamięć, a także nieuchwytna dla zmysłów przestrzeń oniryczna z pogranicza jawy. Czyste, jednoznaczne formy malarskie są celem, do którego artysta dąży przez własny świat zbudowany z wątpliwości, ale także z wiary popartej codzienną pracą w trudnych obszarach twórczego eksperymentowania. Tytułowa „Relacja zdarzeń” zawiera się w większej serii grafik. Stanowi wycinek jednego obrazu powielającego się przez sekwencje różnych sytuacji z przeszłości. To forma, niezależnie od układu i ekspozycji druków cyfrowych, staje się jednym obrazem i zarazem panoramą czasu oraz przywoływanych zdarzeń. Podczas wystawy będzie można zapoznać się z refleksjami Arkadiusza Glegoły, dostępnymi w wywiadzie z cyklu “Rozmowy o sztuce” na stronie Galerii Apteka Sztuki. A w trakcie wernisażu – w swobodnej atmosferze – prowadzić rozmowy na tematy nurtujące artystów od wieków i współcześnie. Czas trwania wystawy 10 czerwca – 2 lipca 2021 Wernisaż: 11 czerwca 2021, sobota, godz. 18.00 Kurator: Magdalena Krowicka Wizyty przebiegają z zachowaniem zasad bezpieczeństwa w okresie pandemii.

Wydarzenie: Podwieczorek i Muzyka

Wydarzenie: Podwieczorek i Muzyka. Otwarte spotkania z muzyką w roli głównej. Zapraszamy!

Muzyka w sześciu smakach!

Podobno smak muzyczny, podobnie jak kulinarny, kształtuje się już w czasie wczesnego dzieciństwa. Okresie kojarzonym z beztroską, zabawą i smakowitym podwieczorkiem w gronie najbliższych.

Chcąc przywołać Państwu te pozytywne wspomnienia, w szczególnie trudnym czasie, jakim jest okres pandemii, zorganizowaliśmy cykl spotkań w ramach projektu #PiM “Podwieczorek i Muzyka”. Wydarzenie było transmitowane na żywo za pośrednictwem portalu Facebook.

Było różnorodnie, ciekawie, momentami wzruszająco i sentymentalnie.

Projekt: “PiM – Podwieczorek i Muzyka” zrealizowany został przez Stowarzyszenie Otwarte Drzwi i był współfinansowany ze środków m.st. Warszawa.

Harmonogram:

22 lipca, godz. 17:00
Muzyka – konteksty kulturowe
Mentor: dr Marek Szopski
amerykanista, socjolog kultury (Uniwersytet Warszawski)

5 sierpnia, godz. 17:00
Dziedzictwo Chopina w Warszawie
Mentor: prof. Jerzy Maciejewski
pianista (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Chopin Academy of Music w Daegoo w Korei Płd.)

26 sierpnia, godz. 17:00 
Fascynacja muzyką gitarową I
Mentor: Józef Kolinek
skrzypek, wiceprezes Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego

9 września, godz. 17:00 
Sekrety muzyki wiolonczelowej
Mentor: Adam Bala
historyk, prezes Polsko-Ukraińskiej Fundacji im. Ignacego Jana Paderewskiego

23 września, godz. 17:00
Moja pasja – saksofon
Mentor: Jacek Dąbrowski
historyk, archeolog przemysłowy, wiceprezes Polskiego Komitetu Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego

7 października, godz. 17:00 
Fascynacja muzyką gitarową II
Mentor: prof. Marian Pokropek
etnograf, dokumentalista kultury ludowej (Uniwersytet Warszawski)

Relacja z wydarzenia: Podwieczorek i Muzyka

Podwieczorek i Muzyka | Fascynacja muzyką gitarową II | 7 października 2020

Podwieczorek i Muzyka | Moja pasja – saksofon | 23 września 2020

Podwieczorek i Muzyka | Sekrety muzyki wiolonczelowej | 9 września 2020

Podwieczorek i Muzyka | Fascynacja muzyką gitarową I | 26 sierpnia 2020

Podwieczorek i Muzyka | Dziedzictwo Chopina w Warszawie | 5 sierpnia 2020

Podwieczorek i Muzyka | Muzyka – konteksty kulturowe | 22 lipca 2020

Skontaktuj się z nami

Godziny otwarcia

Jesteśmy czynni od poniedziałku do piątku w godz. 10 – 17.

Ze względu na liczne wydarzenia, które organizujemy, niektóre dni w miesiącu mogą być wyłączone dla zwiedzających. Jeśli chcesz mieć pewność, że będziesz mógł/mogła skorzystać z naszej oferty, sugerujemy kontakt telefoniczny, bądź sprawdzenie na fanpage'u planowanych wydarzeń.

Wszystkie organizowane przez nas eventy publiczne znajdziecie Państwo na Facebooku. Zazwyczaj galeria jest wtedy czynna dłużej.

Chcesz skontaktować się mailowo, bądź telefonicznie?

Galeria Apteka Sztuki
Al. Wyzwolenia 3/5
00-572 Warszawa

Sekretariat:
Tel.: +48 22 622 04 21
E-mail (bez spacji): galeria @ aptekasztuki . eu

Możesz też skorzystać z poniższego formularza kontaktowego

Skorzystaj z tego formularza, aby skontaktować się z Zuzanną i sekretariatem.

Zapisz się na newsletter

Copyright © 2021 by Galeria Apteka Sztuki