Sztuka | Przestrzenie tracone

Start

Strona główna Galerii "Apteka Sztuki"

Aktualności

W Galerii "Apteka Sztuki"

Sztuka

Rozmowy o sztuce i wystawy

ZAZ

Stowarzyszenie Otwarte Drzwi

Lab

Laboratorium graficzne

Eventy

Współorganizacja wydarzeń

Poezja

Wieczorki poetyckie

Loga Galerii Apteka Sztuki i Stowarzyszenia Otwarte Drzwi

Wystawa: Przestrzenie tracone | Rafał Bakalarczyk | Lipiec-Sierpień 2021

O wystawie

Cykle prac wyrastają z pejzażu, w których obraz natury i środowisko człowieka przetworzone zostają w malarskiej materii na szereg równoległych warstw znaczeniowych, wzajemnie przenikających się lub na siebie nakładających. Materia obrazów, w relacji z ich tytułami jedynie sygnalizuje tropy interpretacyjne. Skojarzenia swobodnie rozpływają się w stwarzanych krajobrazach: naturalnych, naznaczonych zniszczeniem lub wyjałowieniem, ale też w krajobrazie społecznym, gdzie świadectwa zniszczenia ex post sugerują konsekwencje tego, co się wydarzyło i zburzyło wcześniejszy porządek. Możliwe interpretacje odnoszą się zarówno do rzeczywistości organicznej, związanej z porządkiem natury, jak i prowadzą widza w stronę wewnętrznej, intymnej przestrzeni przeżyć poza konkretnym miejscem i czasem, w sugestywny obszar kruchych relacji międzyludzkich i pourywanych więzi. Treść koresponduje z techniką warsztatową, w której akt rozlewania rozcieńczonej farby po płaszczyźnie płótna i ulotność krystalizujących się na nim form tworzą klimat prac. Na rozmytych, nierozgraniczonych przestrzeniach większości obrazów nie jest widoczna sylwetka człowieka, a zaledwie ślady jego obecności i, co nie mniej wymowne, ślady jego nieobecności. Cykl prac w ciemniej tonacji powstał już w okresie pandemii, a wśród nich „Zerwany most” – zawieszone w powietrzu pytanie o możliwość zachowania lub odzyskania więzi w obliczu zagrożenia. Obrazy sięgają daleko poza ramy odczytywania jedynie w kontekście około-pandemicznym. Zagadnienie więzi i ich ulotności przejawia się też w części prac abstrakcyjnych o pogodniejszej tonacji kolorystycznej. Poszukiwania przestrzeni dla doznań prywatnych i zjawisk społecznych przebiegają w sposób nienarzucający dla odbiorcy. To, co pozornie hermetyczne i efemeryczne, nabiera w tym procesie innego wymiaru i zyskuje swoistą trwałość. Może więc należałoby powiedzieć: Przestrzenie tracone – przestrzenie zyskane?

Magdalena Krowicka

Zdjęcia prac

Zdjęcia z wystawy

Zdjęcia z wernisażu

Skontaktuj się z nami

Godziny otwarcia

Jesteśmy czynni od poniedziałku do piątku w godz. 10 – 17.

Ze względu na liczne wydarzenia, które organizujemy, niektóre dni w miesiącu mogą być wyłączone dla zwiedzających. Jeśli chcesz mieć pewność, że będziesz mógł/mogła skorzystać z naszej oferty, sugerujemy kontakt telefoniczny, bądź sprawdzenie na fanpage'u planowanych wydarzeń.

Wszystkie organizowane przez nas eventy publiczne znajdziecie Państwo na Facebooku. Zazwyczaj galeria jest wtedy czynna dłużej.

Chcesz skontaktować się mailowo, bądź telefonicznie?

Galeria Apteka Sztuki
Al. Wyzwolenia 3/5
00-572 Warszawa

Sekretariat:
Tel.: +48 22 622 04 21
E-mail (bez spacji): galeria @ aptekasztuki . eu

Możesz też skorzystać z poniższego formularza kontaktowego

Skorzystaj z tego formularza, aby skontaktować się bezpośrednio z Zuzanną i Magdą.

Zapisz się na newsletter

Copyright © 2021 by Galeria Apteka Sztuki