Galeria Apteka Sztuki

Baner na wystawę Piasek i skała Katarzyny Januszko
Aktualna wystawa: Piasek i skała Katarzyny Januszko.
Ile warte są dla Ciebie wartości?

Aktualności

W Galerii "Apteka Sztuki"

Sztuka

Wystawy w Galerii "Apteka Sztuki"

Wywiady

Rozmowy o sztuce

ZAZ

Stowarzyszenie Otwarte Drzwi

Lab

Laboratorium graficzne

Eventy

Współorganizacja wydarzeń

Kultura

Wydarzenia kulturalne

Media

Piszą o nas

Wystawa: Konfigury | Tomasz Milanowski |
Grudzień 2015-Styczeń 2016

O artyście

Tomasz Milanowski – (1972 r.) w latach 1993-1998 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego dyplom w pracowni prof. Krzysztofa Wachowiaka wyróżniony został nagrodą rektora. Po studiach związał się z macierzystym wydziałem. W 2008 r. uzyskał tytuł doktora sztuk pięknych a w 2012 r. obronił habilitację.

W 2013 r. otrzymał stypendium Pollock – Krasner Foundation w Nowym Jorku. W 2014 roku objął pracownię na ASP na stanowisku profesora nadzwyczajnego.

O wystawie

Śmierć tradycyjnych technik artystycznych głoszono już kilkakrotnie. Miały je wyprzeć kolejno ready made, happeningi, nowe media, wreszcie sztuka konceptualna. W chwili debiutu artystycznego Tomasza Milanowskiego w końcówce lat 90 nastroje były szczególnie schyłkowe. Apogeum osiągała wówczas sztuka krytyczna a substytutem warsztatu stawało się słowo. Tomasz wspomina, że czuł jakby tworzył w podziemiu artystycznym. Pracochłonna technika malarska wydawała się wówczas przeżytkiem a walor estetyczny niezaprzeczalnie obecny w jego twórczości narażał go na „ciężki” zarzut dekoracyjności. Powstające na przestrzeni kilkunastu lat obrazy Tomasza Milanowskiego stanowią konsekwentną pochwałę malarstwa jako medium. Ewoluują od aktów i martwych natur, przez kwiaty – znaki, po abstrakcyjne kadry niezidentyfikowanych powierzchni. Jest to twórczość liryczna i harmonijna a zarazem zupełnie osobna, nie podatna na wpływy i mody. Milanowski eksperymentuje w sposób świadomy ograniczeń warsztatu i konsekwencji estetycznych. Wylewa werniks, terpentynę i farby. Tworzy połyskliwe, wibrujące powierzchnie laserunków. Uwodzi i hipnotyzuje odwołując się do sfery zmysłów i przeczucia absolutu. Jest w jego malarstwie jakaś “barokowość” odurzająca ferią barw, a zarazem nieuchwytne przeczucie niepowtarzalności i ponadczasowości. Twórczość Tomasza Milanowskiego daje jednoznaczną odpowiedź na pytanie o kondycję malarstwa w drugiej dekadzie XXI w.
Malarstwo żyje!

Zdjęcia prac

Skip to content