Galeria Apteka Sztuki

Baner na wystawę Słodkie życie Natalii Ciak
Aktualna wystawa: "Słodkie życie" Natalii Ciak
Ile warte są dla Ciebie wartości? Utwórz zlecenie stałe dla Galerii Apteka Sztuki

Aktualności

W Galerii "Apteka Sztuki"

Sztuka

Wystawy w Galerii "Apteka Sztuki"

Wywiady

Rozmowy o sztuce

ZAZ

Stowarzyszenie Otwarte Drzwi

Lab

Laboratorium graficzne

Eventy

Współorganizacja wydarzeń

Kultura

Wydarzenia kulturalne

Media

Piszą o nas

Wystawa: Złodzieje czasu
Robert Pawłowski | Janusz Sochacki
Lipiec-Wrzesień 2014

O wystawie

Zaproszenie na wystawę Złodzieje czasu Roberta Pawłowskiego i Janusza Sochackiego

Dwaj fotograficy Robert Pawłowski i Janusz Sochacki od kilku lat tworzą w na poły zapomnianej, archiwalnej technice fotograficznej – oleju. Zainteresowanie technikami szlachetnymi zrodziło się w Wyższym Studium Fotografii, gdzie studiując mieli możliwość poznać prace klasyków – Leonarda Misonne, Roberta Demachy czy Alfreda Stieglitza. Zerwanie z mechanicznym procesem pozytywowym, walory malarskie, a wreszcie mnogość i swoboda interpretacji sprawiły, że znaleźli się w ścisłym gronie liczącym kilka zaledwie osób na świecie, które eksperymentują z tą trudną techniką. Prezentowane na wystawie prace łączy sposób wywołania, jednak końcowy efekt jest zaskakująco różny. Nastrojowe widoki miast tworzone przez Roberta Pawłowskiego, niezwykle malarskie, nieostre, daleko odbiegają od standardów tradycyjnej fotografii.

Na przeciwległym biegunie znalazły się prace Janusza Sochackiego z cyklu Fotograficzne z martwych wstanie wywołane z niemal cyfrową szczegółowością. Prezentowana tu Kompania mścicieli przedstawia żołnierzy Armii Francuskiej z okresu I Wojny Światowej. Szklane negatywy odnalezione zostały w małym, paryskim sklepiku ze starociami. Pochodzą
z lat 1914 – 1916, choć można by pokusić się o precyzyjne datowanie dzięki doskonale widocznym na wielu zdjęciach fragmentom gazet codziennych. Prawdopodobnie autorem cyklu był Edmond Gibert. Wydaje się że, zdjęcia powstały na zapleczu frontu. Tytułowy Mściciel to maskotka umieszczona na armacie. Intuicja podpowiada, że prace Roberta Pawłowskiego i Janusza Sochackiego wyznaczają kierunek w jakim podążać będzie w niedalekiej przyszłości fotografia artystyczna. Techniczna łatwość fotografii cyfrowej doprowadziła do nieuchronnej deprecjacji sztuki, którą odrodzić może jedynie powrót do ręcznego rzemiosła.

Źródło: O.pl Polski Portal Kultury

Zdjęcia prac

Skip to content