Galeria Apteka Sztuki

Baner na wystawę Perspektywy Agnieszki Leszczyńskiej i Doroty Zych-Charaziak
Aktualna wystawa: Perspektywy
dr Doroty Zych-Charaziak i dr Agnieszki Leszczyńskiej
Ile warte są dla Ciebie wartości? Utwórz zlecenie stałe dla Galerii Apteka Sztuki

Aktualności

W Galerii "Apteka Sztuki"

Sztuka

Wystawy w Galerii "Apteka Sztuki"

Wywiady

Rozmowy o sztuce

ZAZ

Stowarzyszenie Otwarte Drzwi

Lab

Laboratorium graficzne

Eventy

Współorganizacja wydarzeń

Kultura

Wydarzenia kulturalne

Media

Piszą o nas

PISZĄ O NAS

Lekarstwa dla duszy z Apteki Sztuki

Piszą o nas, Nasze Sprawy Lekarstwa dla duszy z Apteki Sztuki

Czy może być lesze miejsce do słuchania poezji, tego pokarmu dla duszy, leku na całe zło, niż ta placówka? Warto zaglądać w gościnne progi ZAZ-u Galeria Apteka Sztuki w centrum Warszawy. Ma bogaty kalendarz wydarzeń kulturalnych, a na co dzień jest uroczą kawiarnią pośród wystawianych obrazów.

W marcu 2023 znalazła tu miejsce wystawa prac Rafała Bakalarczyka Kruchość czułego wszechświata. Artysta jest nie tylko malarzem-absolwentem ASP we Wrocławiu. To doktor nauk społecznych, publicysta, a także członek komisji ekspertów ds. osób starszych przy rzeczniku praw obywatelskich. Poświęca się także pracy społecznej na rzecz wykluczonych opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością, działa we Wrocławiu i Warszawie.

Prezentowane prace o niezwykle poetyckich tytułach ( np.: „Przyczółki ulatujących rozmów”, „Ciepło niegdysiejszych śniegów”, „Nieśmiałe zbliżenia”) są nader delikatne, zwiewne – czułe, zachwycają widzów. Obrazy na wirtualnej wystawie można podziwiać na stronie Galerii oraz na FB.

W pięknej, pastelowej scenerii malarskiej Bakalarczyka, 10 marca odbył się wieczór kulturalny POEZJA JEST KOBIETĄ, nie tylko na okoliczność Dnia Kobiet. Spotkanie wyjątkowe, bo aż siedmiu poetek: Małgorzaty Bojarskiej, Sandry Czeszejko-Sochackiej, Uli Moczyńskiej-Łodziany, Hanny Fołtyn, Jadwigi Siwińskiej-Pacak oraz Miry Umiastowskiej, które swe przeżycia, swoje postrzeganie świata, bagaż doświadczeń życiowych, radości i cierpienia zaczarowały w poezję.

Panie należą do kół poetyckich, co niewątpliwie dodaje odwagi w prezentowaniu twórczości tak intymnej, jaką jest poezja. Mają już w swym dorobku kilka wydanych tomików poezji.

Niektóre z nich są osobami z niepełnosprawnością, a pisanie wierszy pozwala łatwiej mierzyć się z problemami życia codziennego, z relacjami z otoczeniem, z bliskimi.

Zebrani w Aptece Sztuki goście mogli skonfrontować doznania artystek ze swoimi odczuciami. Pośród zebranych byli również nieliczni mężczyźni, ale też z uwagą kontemplowali słowa wierszy osobiście deklamowanych przez każdą z poetek.

Przepojony czułymi doznaniami wieczór w Aptece Sztuki był prawdziwym medykamentem dla dusz zebranych gości.

Galeria ta to zakład aktywności zawodowej sprofilowany jako instytucja kultury, jest miejscem prezentowania artystów z różnych dziedzin sztuki. Jednocześnie jest miejscem pracy i rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnościami. Obsługują klientów tutejszej kawiarni, dbają o placówkę, pomagają przygotowywać ekspozycje. Pracują w księgowości i kadrach, wykonują prace informatyczno-graficzne i organizacyjne przy wydarzeniach w Galerii. Praca przy wsparciu asystentów i doradców zawodowych pomaga przełamać bariery psychiczne, pozwala odkryć nowe możliwości, uczy kompetencji zawodowych, co daje szansę dalszego zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

Galerię Apteka Sztuki założyło w 2007 roku Stowarzyszenie Otwarte Drzwi jako wyjątkowy, nowatorski projekt, który realizowany jest nadal z powodzeniem.

Joanna Kowtun

Publikacja: Nasze sprawy,  24.03.2023 r.

Skip to content