Anna Plewka
• 1991–1996 studia na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie.
• Od 1996 roku pracownik dydaktyczny na wydziale Architektury Wnętrz,
ASP w Warszawie.
• 05.1996 obrona pracy magisterskiej. Dyplom pt. ”Spotkanie”,w Pracowni Projektowania Mebli Prof. Zbigniewa Wójcickiego, na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie. Teoretyczną pracę magisterską pt. „Warsztaty Wiedeńskie”, pisała pod kierunkiem mgr Józefa Mrozka.
• 09.2009 obrona pracy doktorskiej pt. „Relacje światła w nowoczesnej architekturze wnętrz” na Wydziale Operatorskim w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi, pod opieką dr hab. Mariusza Dąbrowskiego.
• Od 2006 działalność dydaktyczna w Pracowni Fotograficznej Wydziału Architektury Wnętrz, ASP w Warszawie, obejmuje I rok studiów stacjonarnych i II rok studiów niestacjonarnych.
Projekt Wewnętrzny jest wędrówką po wybranych obiektach mieszkalnych z przełomu XIX/XX wieku, położonych na terenie Mazowsza. Cechą wspólną fotografowanych wnętrz jest archaiczność, brak projektu, dewastacja. Fotografie ukazują różnice w standardzie wyposażenia, upodobaniach w aranżacji, doborze mebli i innych sprzętów. Uświadamiają jak różny jest stopień wiedzy, świadomości plastycznej, gustu i możliwości finansowych, które mają wpływ na kreacje przestrzeni. Projekt daje po części odpowiedź na pytanie jak żyli i nadal żyją ludzie w przestrzeni zastanej, przekształconej, ale nieprojektowanej, na ile błędy realizacji wnętrza domu wpływają na jakość życia użytkowników. Fotografowanie wybranych wnętrz pozwala poczuć klimat miejsc istniejących a także ich wielopokoleniowej historii. Realizacja cyklu wymaga czasu, odpowiedniej temperatury barwowej światła zastanego, wreszcie emocji w relacji między fotografem a właścicielem. Poszukiwania obiektów stają się podróżą w czasie i potężnym nośnikiem wspomnień. Fotografie pozwalają utrwalić wysmakowane kadry i te, których atrakcyjność nie wynika z architektury wnętrz. Niektóre wnętrza są interesujące same w sobie, inne rażą niedoskonałością, imitacją, tandetą. Niestety wiele wnętrz zniknęło na przełomie lat dziewięćdziesiątych, do innych nie ma dostępu.