Galeria Apteka Sztuki

Baner na wystawę Piasek i skała Katarzyny Januszko
Aktualna wystawa: Piasek i skała Katarzyny Januszko.
Ile warte są dla Ciebie wartości?

Aktualności

W Galerii "Apteka Sztuki"

Sztuka

Wystawy w Galerii "Apteka Sztuki"

Wywiady

Rozmowy o sztuce

ZAZ

Stowarzyszenie Otwarte Drzwi

Lab

Laboratorium graficzne

Eventy

Współorganizacja wydarzeń

Kultura

Wydarzenia kulturalne

Media

Piszą o nas

Uchwycenia | Wystawa zbiorowa | Październik–Listopad 2023

O wystawie

Plakat Wystawa zbiorowa Uchwycenia 02

Zapraszamy serdecznie na Wystawę Finałową III Ogólnopolskiego Konkursu z cyklu Nowe Sytuacje. Na wystawie pokonkursowej UCHWYCENIA zostanie zaprezentowanych czterdzieści siedem prac wykonanych przez czterdziestu dwóch autorów – są to wszystkie prace laureatów wyłonionych przez jury do II etapu konkursu.

Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród miało miejsce 27 października 2023 roku podczas wernisażu otwierającego wystawę w Galerii „Apteka Sztuki” w Warszawie. Nagrody otrzymali: Aleksandra Mazurkiewicz – Grand Prix (nr 24), Monika Popiel – Nagroda Fundacji IKI (nr 35), Dominka Makowska – II Nagroda (nr 22), Mikołaj Thiel – II Nagroda (nr 45), Michał Myszkowski – III Nagroda (nr 29), Vinicius Libardoni – Wyróżnienie Honorowe Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (nr 21), Klaudia Prabucka – Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZaiKS (nr 36).

Celem konkursu, tak jak poprzednich jego edycji, jest prezentacja postaw artystycznych zarówno wobec otaczającej, jak i odczuwanej rzeczywistości, których wyrazem są prace wykonane w różnych technikach. Otwarta na różnorodne media formuła uczestnictwa ograniczona jest jedynie tegorocznym wiodącym tematem UCHWYCENIA.

W księdze VI Rozmyślań Marek Aureliusz napisał:

„Patrz w głąb rzeczy. A żadnej sprawy ani jakość właściwa, ani wartość niech nie uchodzi twej uwagi” i dalej „Należy zdefiniować i opisać przedmiot, którego obraz (phantasia) pojawia się w świadomości tak by można go widzieć oddzielnie, takim, jakim on jest w swej istocie, nagi, w całości i ze wszystkich stron, i by można było go sobie nazwać, nazywając zarazem elementy, z których jest złożony i na które się rozłoży. Nic bowiem w równym stopniu nie czyni duszy wielką, jak zdolność oceniania za pomocą tej metody i prawdy, każdego przedmiotu, z którym stykamy się w życiu i to postrzeganie go zawsze w taki sposób, aby jednocześnie móc oszacować, jaką korzyść niesie on dla wszechświata…”

Kryzys wartości, brak autorytetów, ambiwalencja pojęć, szum informacyjny to pojęcia współczesności… Poprzez sztukę poszukujemy zawsze prawdy, znajdujemy nowe pojęcia, nowe słowa, nowe horyzonty, nowe spojrzenia i uchwycenia…

Kurator wystawy: Fundacja Rozwoju i Promocji Sztuk Pięknych „iki”
Patronat honorowy” Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, ZAiKS
Patronat medialny: Artinfo, Damosfera
Partner wystawy: Miasto Stołeczne Warszawa

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Galeria „Apteka Sztuki”
Al. Wyzwolenia 3/5
00-572 Warszawa
 
Czas trwania wystawy: 27.10.2023 do 17.11.2023
 
Wstęp wolny.
Zapraszamy!

Zdjęcia prac

Zdjęcia ekspozycji

Zdjęcia z wernisażu

Skip to content