Galeria Apteka Sztuki

Baner na wystawę Piasek i skała Katarzyny Januszko
Aktualna wystawa: Piasek i skała Katarzyny Januszko.
Ile warte są dla Ciebie wartości?

Aktualności

W Galerii "Apteka Sztuki"

Sztuka

Wystawy w Galerii "Apteka Sztuki"

Wywiady

Rozmowy o sztuce

ZAZ

Stowarzyszenie Otwarte Drzwi

Lab

Laboratorium graficzne

Eventy

Współorganizacja wydarzeń

Kultura

Wydarzenia kulturalne

Media

Piszą o nas

KONTRASTY. II Edycja Konkursu Sztuki Nowe Sytuacje. | wystawa zbiorowa |
Październik-Listopad 2022

O wystawie

KONTRASTY. II Edycja Konkursu Sztuki Nowe Sytuacje.

Fundacja iki od kilku lat zajmuje się promocją i rozwojem sztuk pięknych, kładąc główny nacisk na działania w zakresie sztuk wizualnych.

Fundacja powstała na gruncie odczuwanego „braku” i chciałaby swoimi działaniami przywrócić głębsze znaczenie sztuki, która nie tylko jest „sama w sobie”, ale która stanowi ważny duchowy czynnik życia społecznego.

II Ogólnopolski Konkurs z cyklu Nowe sytuacje pt. Kontrasty dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z Funduszu Popierania Twórczości stowarzyszenia autorów ZAiKS jest kolejnym przedsięwzięciem, którego celem jest wyłonienie utalentowanych twórców. Tegoroczna edycja skierowana była do studentów i absolwentów szkół artystycznych.

Otwarta na różnorodne media formuła uczestnictwa ograniczona była jedynie do wiodącego tematu KONTRASTY.

W programowej książce Świat bezprzedmiotowy dokładnie wiek temu Kazimierz Malewicz wyodrębnił dwa diametralnie różne, jego zdaniem, sposoby formowania: jeden służy tak zwanemu życiu praktycznemu i dotyczy konkretnych sytuacji (angażuje świadomość), drugi jest poza jakąkolwiek „użytecznością” i odnosi się do zjawisk abstrakcyjnych (przy udziale podświadomości i nieświadomości).

Widzialne – ukryte, elegancja – niedbałość, chaos – porządek, ekspresja – powściągliwość, z przodu – z tyłu, północ – południe, pozytyw – negatyw, wojna – pokój, początek – koniec…

Idea każdego z pojęć zawiera się pomiędzy dwoma biegunami. Struktura ekstensjonalna przedmiotów i zjawisk jest przede wszystkim dualna. Kontrasty naszych wartości i wyborów tworzą systemy, a struktury napięć pomiędzy nimi wywołują sprzeczności, dysonanse i konflikty.

Dzisiaj sztuka Wasza stała się wyborem koloru i formy, realnego lub nierzeczywistego, użytecznego lub abstrakcyjnego. Stała się Waszym wyborem pomiędzy…

Jury konkursu spośród ponad tysiąca dwustu nadesłanych prac wyłoniło czterdzieści siedem prac wykonanych przez czterdziestu trzech autorów.

Dzisiaj z przyjemnością prezentujemy Państwu wszystkie wybrane i nagrodzone prace w Galerii „Apteka Sztuki” w Warszawie.

Wysoki poziom tegorocznej edycji utwierdza nas w przekonaniu, że organizowanie i promowanie sztuki wysokiej, tworzonej przez utalentowanych ludzi ma znaczenie, a następne edycje tego konkursu niech będą zachętą dla innych twórców.

Zarząd Fundacji

Rozmowa z Zuzanną Śmigielską
- Laureatką II Edycji Konkursu Sztuki
Nowe Sytuacje

Zdjęcia prac

Ekspozycja wystawy

Zdjęcia z wernisażu

Zdjęcia z wykładu Jagody Barczyńskiej

Skip to content