Galeria Apteka Sztuki

Baner na wystawę Perspektywy Agnieszki Leszczyńskiej i Doroty Zych-Charaziak
Aktualna wystawa: Perspektywy
dr Doroty Zych-Charaziak i dr Agnieszki Leszczyńskiej
Ile warte są dla Ciebie wartości? Utwórz zlecenie stałe dla Galerii Apteka Sztuki

Aktualności

W Galerii "Apteka Sztuki"

Sztuka

Wystawy w Galerii "Apteka Sztuki"

Wywiady

Rozmowy o sztuce

ZAZ

Stowarzyszenie Otwarte Drzwi

Lab

Laboratorium graficzne

Eventy

Współorganizacja wydarzeń

Kultura

Wydarzenia kulturalne

Media

Piszą o nas

Wystawa: Po obu stronach Białego Nilu | Krzysztof Werema | Czerwiec 2022 – Lipiec 2022

O wystawie

Plakat - Krzysztof Werema

 

Zapraszamy na wernisaż wystawy dn. 23.06.2022, godz. 18:30.

Krzysztof Werema zaprasza na swoją wystawę tymi oto słowami:

„Drodzy Państwo, mam przyjemność zaprosić Was w niezwykłą podróż do Sudanu Południowego, gdzie czas wyznacza tętent bębnów… Życie toczy się według pory suchej i deszczowej, dyktowane wschodami i zachodami słońca. Gdzie krowa jest bezcenną walutą, jak i gwarancją spokojnego przetrwania. Gdzie rytualne blizny wyznaczają kanony piękna. „Po obu stronach Białego Nilu” to wystawa zdjęć z mojej styczniowej wyprawy do dzikich plemion żyjących w najmłodszym państwie świata.”

Wizyty przebiegają z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Wystawa potrwa od 23.06.2022 do 17.07.2022

 


O wystawie

Co odróżnia zdjęcia Krzysztofa Weremy od wielu innych zrobionych na afrykańskim kontynencie?
 
Jeżeli połączyć doskonały warsztat fotograficzny, wytrwałość podróżnika, wiedzę archeologa, zaangażowanie we współczesne problemy Afryki, wrażliwość artysty i człowieka potrafiącego zjednywać sobie ludzi z „innego świata” – to efektem tego jest ponadczasowa, niepowtarzalna seria zdjęć i portretów, które przejdą do historii. Wystawa „Po obu stronach Białego Nilu”, prezentująca najnowsze fotografie ze styczniowej wyprawy do Sudanu Południowego otwiera wizualnie temat, który ma swoje odzwierciedlenie w przekazywanych od pokoleń opowieściach portretowanych mieszkańców wiosek afrykańskich, a także w naszej rzeczywistości. Jest swoistym mostem ponad czasem i stereotypami postrzegania obecnego świata. Krzysztof Werema nazywa swoje doświadczenie w pracy nad projektem „Ginące plemiona” obcowaniem z „żyjącym endemitem”. To fascynujące zjawisko istnienia zaprzeszłego w niezmienionej formie „tu i teraz”. Szacunek do tego niezwykłego i zarazem imponująco prostego bytu jest widoczny we wszystkich pracach artysty, w zdjęciach krajobrazu i stad krów, w licznych scenach z codziennego życia plemienia i w każdym z portretów osobno.
 

O artyście

O artyście

Krzysztof Werema, fotograf, archeolog, podróżnik, autor projektu „Ginące plemiona”. Laureat wielu konkursów międzynarodowych, a w tym zdobywca 3. miejsca The Prix de la Photographie Paris za cykl portretów wykonanych w plemieniu Himba. Artysta o różnorodnym i szerokim zakresie działania, od producenta sesji zdjęciowych i fotografii reklamowej po projekty artystyczne, które również – jak ten zaprezentowany na wystawie „Po obu stronach Białego Nilu. Plemiona Sudanu Południowego” – wprowadzają odbiorców w wymiar kulturowy, etnograficzny i etniczny świata, który odchodzi nieodwołanie i na zawsze. Aktywny w środowisku podróżników, po każdej z wypraw dzieli się nowymi zdjęciami podczas podróżniczych imprez. W kwietniu tego roku prezentacja Krzysztofa Weremy otworzyła Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży WŁÓCZYKIJ. Następną podróż artysta planuje w grudniu i kontynuować będzie w trudno dostępnych rejonach Sudanu Południowego dokumentowanie plemion, których tradycje i nazwy dopiero poznajemy: Mundari, Toposa, Larim, Lotuko, Jiye…

Zdjęcia prac

Zdjęcia z ekspozycji


Zdjęcia z wernisażu


Zdjęcia z oprowadzań

Skip to content