Sztuka | Miejsca

Jesteśmy otwarci

Wystawa: Miejsca | Paulina Okurowska | Czerwiec–Lipiec 2019

O wystawie

Paulina Okurowska to młoda niezwykle utalentowana artystka, urodzona w Grodzisku, od 20 lat mieszkająca we Francji.

Zainteresowania Okurowskiej koncentrują się wokół ceramiki i kamienia. Z ceramicznych malutkich płytek, przypominajacych kostki domina, artystka buduje uwodzące instalacje – miejsca. Tworzy imaginacyjne mapy, stawia budynki, konstruuje fantasmagoryczne miasta. Mikroskala przywodzi na myśl szklane kule ze śniegiem. Jej twórczość przypomina nieco Gabriela Orozco, budującego labiryntowe kompozycje z  kamyków, kulek i zbędnych bibelotów. Odnajdujemy w  niej zarazem dalekie echo Rachel Whiteread i jej instalacji „Embankment” z  Tate Modern – konstrukcji z białych szescianów niczym kostki cukru, przywodzacej na myśl wypełniony tajemniczymi pudłami magazyn z  Indiany Jonesa.

W  pracach Okurowskiej kryje się tajemnica niedostępnych przestrzeni, nieznanych miejsc, pociągająca, bajkowa estetyka a zarazem podejrzenie, a może swiadomość istnienia innych kwantowych wymiarów. Artystka zafascynowana jest mikrostrukturami tworzonymi przez grzyby, narośla, formy biologiczne. Również w architekturze zwłaszcza wernakularnej dostrzega swoisty biologizm. Struktury, które buduje, nawiazują do roslinnych wiwariumów. Mają odtwarzać mikrokosmosy. Szklane klosze, które pojawiają się w części prac pełnią funkcję ochronną. Izolują zawarte wewnątrz mikroświaty od niebezpiecznych czynników zewnętrznych. Na jednej z  wystaw Pauliny Okurowskiej dziewczynka zapytała swojego tatę: „A gdzie jest wilk”? Dla artystki był to największy komplement.

Katarzyna Haber

Zdjęcia prac

Zdjęcia z wystawy

Zdjęcia z wernisażu

Skontaktuj się z nami

Godziny otwarcia

Jesteśmy czynni od poniedziałku do piątku w godz. 10 – 17.

Ze względu na liczne wydarzenia, które organizujemy, niektóre dni w miesiącu mogą być wyłączone dla zwiedzających. Jeśli chcesz mieć pewność, że będziesz mógł/mogła skorzystać z naszej oferty, sugerujemy kontakt telefoniczny, bądź sprawdzenie na fanpage'u planowanych wydarzeń.

Wszystkie organizowane przez nas eventy publiczne znajdziecie Państwo na Facebooku. Zazwyczaj galeria jest wtedy czynna dłużej.

Chcesz skontaktować się mailowo, bądź telefonicznie?

Galeria Apteka Sztuki
Al. Wyzwolenia 3/5
00-572 Warszawa

Sekretariat:
Tel.: +48 22 622 04 21
E-mail (bez spacji): galeria @ aptekasztuki . eu

Copyright © 2022 by Galeria "Apteka Sztuki"