Sztuka | Semi-Fini

Start

Strona główna Galerii "Apteka Sztuki"

Aktualności

W Galerii "Apteka Sztuki"

Sztuka

Rozmowy o sztuce i wystawy

ZAZ

Stowarzyszenie Otwarte Drzwi

Lab

Laboratorium graficzne

Eventy

Współorganizacja wydarzeń

Poezja

Wieczorki poetyckie

Loga Galerii Apteka Sztuki i Stowarzyszenia Otwarte Drzwi

Wystawa: Semi-Fini | Weronika Pawłowska | Luty–Marzec 2019

O wystawie

Twórczość Weroniki Pawłowskiej można wyprowadzić z duchowego pnia malarstwa początków XX wieku. Pobrzmiewają w niej echa Boznańskiej, Krzyżanowskiego, Jakimowicza, Gottlieba, czuć pesymizm Weissa i Wojtkiewicza. Jest to malarstwo nastroju, tajemnicy i smutku. Sylwetki kobiet o uwodzących, sensualnych kształtach wyłaniają się z mgły. Nigdy nie materializują się w pełni. Hieratyczne, centralnie usytuowane zastygają w hipnotycznym odrętwieniu. Ich przeznaczeniem jest rozpad i mrok. Na naszych oczach przeobrażają się w pramaterię, malarskie błoto, nikną i rozpływają na powrót w mglistych poświatach. Światło jest tutaj lokalne. Ulegamy sugestii, że jego źródłem są same portretowane. W sposób szczególny uwydatnia ono półkształty, półbyty, kreśląc obrazy z krainy urojeń. Kontury sylwetek dublują się, tworząc ledwie widoczne zarysy niematerialnych zjaw. Brak tu jednoznacznego klucza interpretacji. Czasami pojawia się przedmiot, który jedynie pomnaża niewyjaśnione, wielokierunkowe sugestie. Samotność i odrętwienie zderza się z dynamiką rozpadu. Gdzieniegdzie faktura grubieje. Staje się bardziej malarska. W niektórych pracach farbę przecinają pasma kolażowych papierów. Forma deformuje się, drapieżnieje, by ostatecznie stracić rozpoznawalny kształt. Kolor jest zawsze wyrafinowany, chłodny, pogłębiający nastrój melancholii. Głębokie szarości i ciemne błękity kontrastują z subtelnym różem karnacji. Ziemista materia staje się niemal namacalna w swej kamiennej grudkowatości. Niepokój jaki wywołują obrazy Weroniki Pawłowskiej ma swoje źródło także w warstwach, które czasami tylko na wpół świadomie rejestrujemy w jej pracach. Niektóre z nich to rodzaj palimpsestu, emanującego tajemniczą energią innych kreacji. Cechą szczególną tej sztuki jest estetyzacja zderzona z brutalnością, wyrafinowanie przeplatane naiwnością, a wreszcie rotto – zamierzona destrukcja lub nieukończenie.

Katarzyna Haber

Zdjęcia prac

Zdjęcia z wernisażu

Skontaktuj się z nami

Godziny otwarcia

Jesteśmy czynni od poniedziałku do piątku w godz. 10 – 17.

Ze względu na liczne wydarzenia, które organizujemy, niektóre dni w miesiącu mogą być wyłączone dla zwiedzających. Jeśli chcesz mieć pewność, że będziesz mógł/mogła skorzystać z naszej oferty, sugerujemy kontakt telefoniczny, bądź sprawdzenie na fanpage'u planowanych wydarzeń.

Wszystkie organizowane przez nas eventy publiczne znajdziecie Państwo na Facebooku. Zazwyczaj galeria jest wtedy czynna dłużej.

Chcesz skontaktować się mailowo, bądź telefonicznie?

Galeria Apteka Sztuki
Al. Wyzwolenia 3/5
00-572 Warszawa

Sekretariat:
Tel.: +48 22 622 04 21
E-mail (bez spacji): galeria @ aptekasztuki . eu

Możesz też skorzystać z poniższego formularza kontaktowego

Skorzystaj z tego formularza, aby skontaktować się bezpośrednio z Zuzanną i Magdą.

Zapisz się na newsletter

Copyright © 2021 by Galeria Apteka Sztuki