Galeria Apteka Sztuki

Baner na wystawę Słodkie życie Natalii Ciak
Aktualna wystawa: "Słodkie życie" Natalii Ciak
Ile warte są dla Ciebie wartości? Utwórz zlecenie stałe dla Galerii Apteka Sztuki

Aktualności

W Galerii "Apteka Sztuki"

Sztuka

Wystawy w Galerii "Apteka Sztuki"

Wywiady

Rozmowy o sztuce

ZAZ

Stowarzyszenie Otwarte Drzwi

Lab

Laboratorium graficzne

Eventy

Współorganizacja wydarzeń

Kultura

Wydarzenia kulturalne

Media

Piszą o nas

Wystawa: Bajki |
Małgorzata Malwina Niespodziewana |
Październik 2013

O artystce

Małgorzata „Malwina” Niespodziewana jest absolwentką Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. W 2007 roku uzyskała na macierzystym wydziale stopień doktora sztuk pięknych (rozprawa doktorska pt.: Ciało. Artystyczna koncepcja ciała uniwersalnego). W 1997/98 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki oraz The Mythological Europe Revisited we Włoszech, a także: Stypendium Twórcze Miasta Krakowa w 1999, Mino Art Village Project w  Japonii w 2002 i 2006 roku, w 2005 roku zgłoszona do Paszportów Polityki za rok 2004. W 2005 roku otrzymała Grand Prix International Biennial of Graphics of The Baltic Sea Countries Kaliningrad – Königsberg w Rosji. W swoich pracach łączy różne techniki artystyczne – ostatnio: grafikę, książkę artystyczną oraz instalację. Stałym punktem odniesienia jej twórczości pozostaje ciało. Ważnym elementem jej pracy jest dziennik pisany od wielu lat oraz odbyte podróże artystyczne (zwłaszcza na Daleki Wschód). Mieszka i pracuje w Krakowie. Jej prace znajdują się kolekcjach państwowych i prywatnych m. in. w Polsce, Japonii; Szwecji; Rosji i we Włoszech.

http://www.niespodziewana.com
http://niespabezadresu.blogspot.com/

O wystawie

Zaproszenie na wystawę Bajki Małgorzaty Malwiny Niespodziewanej

Małgorzata Malwina Niespodziewana: „Interpretując bajki chciałam nawiązać do współczesności. Fascynowała mnie na przykład niesubordynacja Czerwonego Kapturka (nie posłuchała mamy i zboczyła ze ścieżki), co skojarzyło mi się z postawą punkową: anarchią, buntem, wolnością, dlatego jedną z wersji tej postaci był CK Punk. W moich pracach Czerwony Kapturek jest też ofiarą, ale już w innej interpretacji oswaja wilka i tańczy z nim tango, aby w finałowej wersji go zjeść…”

Małgorzata Malwina Niespodziewana na powrót stara się uczynić z grafiki rodzaj rozmowy prowadzonej z pomocą symboli. Sięgając do najlepszej tradycji ilustracji, tworzy komentarz do tekstów popularnych bajek dla dzieci, jakże jednak zaskakujący. Jej bohaterowie wyłaniają się z sennego, zmysłowego mroku, gdzie erotyka przeplata się z grozą, a usankcjonowane, tradycyjne formy przedmiotów przyjmują zaskakujące kształty.  Królewna nieżka to przeraźliwe senne delirium z sopli i cierni. Pinokio niczym wielki pająk rozpościera swoje patykowate członki w geometrycznej sieci a Calineczka wynurza się z wielkiego kielicha wentylatora. Sieć głębokich i niepojętych współzależności i stosunków, jak w muzyce, stanowi system odniesienia względny, zależny od sytuacji obserwatora. Tu widzenie, wyobrażenie, wiara, sen przemienione zostają w rzecz tajemniczą, jedyną i niepowtarzalną. Grafiki Malwiny Niespodziewanej odwołują się do transcendentu, przywołując archetypiczne symbole i powagę rzeczy ostatecznych, dając zarazem czysto wizualne, estetyczne ukojenie.

Katrzyna Haber-Pułtorak
Kurator wystawy

Zdjęcia prac

Skip to content